| Brand | Noctua |
| Model | Noctua NH-U12S TR4-SP3 premium-grade 120mm CPU cooler for AMD TR4/SP3 |
| Fan Size | 120mm |
| Connectors | |
| Color | Brown |
| LED | None |
| Type | Air Cooler |
| Sockets supported (AMD) | sWRX8 / sTRX4 / TR4 / SP3 |
| Sockets supported (Intel) | |
| Bearing Type | SSO2 |
| RPM | Max. Rotational Speed (+/- 10%) 1500 RPM, Max. Rotational Speed with L.N.A. (+/- 10%) 1200 RPM, Min. Rotational Speed (PWM, +/-20%) 300 RPM |
| Air Flow | Max. Airflow 93,4 m³/h, Max. Airflow with L.N.A. 74,3 m³/h |
| Noise Level | Max. Acoustical Noise 22,4 dB(A), Max. Acoustical Noise with L.N.A. 18,6 dB(A) |
| Power Connector | PWM |
| PWM control | |
| Heatsink Material | Copper (base and heat-pipes), aluminium (cooling fins), soldered joints & nickel plating |
| Fan Mounting Types to Heatsink | Vertical |
| Max CPU Cooler Height | 158 mm |
| Fan Dimensions | 120mm x 120mm x 25mm |
| Heatsink Dimensions | 158mm x 125mm x 45mm without fan, 158mm x 125mm x 71mm with fan |
| Dimensions | 2.8 x 4.92 x 6.22 inches (7.1 x 12.5 x 15.8 cm) |
| Weight | 1.260g |
| Features | About this item Award-winning NH-U12S cooler: more than 200 awards and recommendations from international hardware websites and magazines 120mm size for excellent performance and compatibility Tailored custom version for AMD's sTRX4/TR4/SP3 platform (Ryzen Threadripper / Epyc) Quiet, premium-grade NF-F12 120mm fan with PWM for automatic speed control Renowned Noctua quality, deluxe choice for TR4 & sTRX4 AMD Ryzen Threadripper CPUs (e.g. 3990X, 2950X, 2920X, Epyc 7003/7002/7001 series) |
| Package Contents | 1x NF-F12 PWM premium fan, Low-Noise Adaptor (L.N.A.), 1xNT-H1 high-grade thermal compound, SecuFirm2™ TR4/SP3 mounting-kit, Anti-vibration pads and fan-clips for second NF-F12, Noctua metal case-badge |