| Brand | Noctua |
| Model | Noctua NH-U9 TR4-SP3 premium-grade 92mm CPU cooler for AMD TR4/SP3 |
| Type | Air Cooler |
| Fan Size | 92mm |
| Connectors | |
| Color | Brown |
| LED | None |
| Sockets supported (AMD) | AMD:sWRX8 / sTRX4 / TR4 / SP3 |
| Sockets supported (Intel) | |
| Bearing Type | SSO2 |
| RPM | Max. Rotational Speed (+/- 10%) 2000 RPM, Max. Rotational Speed with L.N.A. (+/- 10%) 1550 RPM, Min. Rotational Speed (PWM, +/-20%) 400 RPM |
| Air Flow | Max. Airflow 78,9 m³/h, Max. Airflow with L.N.A. 62,6 m³/h |
| Noise Level | Max. Acoustical Noise 22,8 dB(A), Max. Acoustical Noise with L.N.A. 16,3 dB(A) |
| Power Connector | PWM |
| PWM control | |
| Heatsink Material | Copper (base and heat-pipes), aluminium (cooling fins), soldered joints & nickel plating |
| Fan Mounting Types to Heatsink | Vertical |
| Max CPU Cooler Height | 125 mm |
| Fan Dimensions | 92mm x 92mm x 25mm |
| Heatsink Dimensions | 125mm x 95mm x 71mm without fan, 125mm x 95mm x 120mm with fan |
| Weight | 1.200g |
| Package Contents | 2x NF-A9 PWM premium fan, 2x Low-Noise Adaptor (L.N.A.), Y-split cable, NT-H1 high-grade thermal compound, SecuFirm2™ mounting kit for TR4/SP3, Noctua metal case-badge |