| Brand | Silverstone |
| Model No | SST-AR12-RGB |
| Type | Air Cooler |
| Fan Size | 120mm |
| Bearing Type | Hydraulic |
| RPM | 2000-2499 RPM |
| Connectors | 4 pin PWM + 4 pin RGB header (+12V) |
| Dimension | 128mm (W) x 154mm (H) x 75mm (D) |
| Color | White |
| LED | RGB |
| Sockets supported (AMD) | AMD Socket AM4/AM3/AM2/FM2/FM1 |
| Sockets supported (Intel) | Intel LGA 115x/1200/1366/2011/2066 |
| Material | Copper heat pipes with aluminum fins (HDC) |
| PWM control | |
| Heat Pipe Type | Ø6mm heat-pipe x 4 |
| Fan blade size | 120mm x 120mm x 25mm |
| Fan speed | 700 ~ 2200RPM |
| Air Flow (CFM) | 68.9 CFM |
| Air pressure | 2.7mm/H2O |
| Noise | 9 ~ 29 dBA |
| Rated Voltage | 12V |
| Max CPU Cooler Height | |
| Bearing | Hydraulic bearing |
| Fan MTTF | 40,000 hours |
| Net weight | 632g |