| Brand | Intel |
| Series | Intel Xeon Scalable Platinum 8100 Series |
| Model | Xeon Platinum 8176M |
| part Number | 878157-B21 |
| Socket | FCLGA3647 (SOCKET P) |
| Cores | 28 |
| Base Speed | 2.1 GHz |
| Turbo Speed | 3.8 GHz |
| Integrated Graphics | |
| Compatibility | HPE PROLIANT DL580 G10 ( GEN10 ) |
| KIT Includes | ( 1 ) ONE PROCESSOR ( 1 ) ONE HEATSINK |
| Processor Code Name | Skylake |
| Threads | 56 |
| L3 Cache | 38.5MB |
| Generation | |
| Memory Type | DDR4-2666 |
| Memory Channels | 8 |
| Number Of UPI Links | 3 |
| Lithography | 14 NM |
| Scalability | S8S |
| TDP | 165W |
| ECC Memory Supported | Yes |
| Intel Optane Memory SUPPORTED | NO |
| Intel Speed Shift Technology | YES |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | NO |
| Intel Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel VPRO Technology | YES |
| Intel Hyper Threading Technology | YES |
| Intel Virtualization Technology (VT-X) | YES |
| Intel Virtualization Technology For Direct I/O ( VT-D ) | YES |
| Intel VT-X WITH EXTENDED PAGE TABLES ( EPT ) | YES |
| Intel TSX-NI | YES |
| 64-Bit Support | YES |
| Instruction Set Extensions | INTEL SSE4.2, INTEL AVX, INTEL AVX2, INTEL AVX-512 |
| Number Of AVX-512 FMA Units | 2 |
| Enhanced Intel Speedstep Technology | YES |
| Intel Volume Management Device (VMD) | YES |
| Intel Advanced Encryption Standard AES New Insructions | YES |
| Intel Trusted Execution Technology | YES |
| Execute Disable Bit | YES |
| Intel Run Sure Technology | YES |
| Mode Based Ececute Control (MBE) | YES |
| Cooling Device | |