

| Brand | Intel |
| Series | Intel Xeon E5 v4 |
| Model | Xeon E5-2680 v4 |
| Part No | BX80660E52680V4 |
| Socket | LGA 2011-3 |
| Core Name | Broadwell-EP |
| Cores | 14 |
| Threads | 28 |
| Base Speed | 2.4 GHz |
| Turbo Speed | 3.3 GHz |
| Integrated Graphics | |
| Memory Type | DDR4 1600/1866/2133/2400 |
| L2 Cache | 14 x 256KB |
| L3 Cache | 35MB |
| Generation | |
| Memory Channels | 4 |
| 64-Bit Support | Yes |
| Hyper-Threading Support | Yes |
| Manufacturing Tech | 14 nm |
| Virtualization Technology Support | Yes |
| PCI Express Revision | 3.0 |
| TDP | 120W |
| ECC Memory Supported | Yes |
| Cooling Device | No |