

| Brand | Intel |
| Series | Xeon Gold |
| Model | 5218R |
| Cores | 20 |
| Threads | 40 |
| Base Speed | 2.10GHz |
| Turbo Speed | 4.00GHz |
| Integrated Graphics | |
| Package Type | OEM |
| Name | Xeon Gold Icosa-core 5218R 2.1GHz Server Processor |
| L2 Cache | 20 MB |
| L3 Cache | 27.50MB |
| Generation | 2nd |
| Memory Type | |
| Memory Channels | |
| 64-bit Support | Yes |
| Process Technology | 14 nm |
| Socket | 3647 |
| TDP | 125W |
| ECC Memory Supported | |
| Thermal Specification | 188.6°F (87°C) |
| Cooling Device | No |