


| Brand | Intel |
| Series | Xeon Gold |
| Model | Intel Xeon Gold 6248 |
| Threads | 40 |
| Cores | 20 |
| Base Speed | 2.5 GHz |
| Turbo Speed | 3.9 GHz |
| Generation | 2nd |
| Integrated Graphics | |
| Name | Xeon Gold Icosa-core 6248 2.5GHz Server Processor |
| Dimensions | 2 x 2 x 1 inches |
| Item Weight | 1.06 ounces |
| Item model number | CD8069504194301 |
| Memory Type | DDR4-2933 |
| CPU speed | 20 x 2.5GHzvs31.22GHz |
| Maximum memory bandwidth | 131.13GB/svs85.8GB/s |
| Semiconductor size | 14nmvs16.16nm |
| L3 Cache | 28 MB |
| L1 cache | 1280KBvs785.95KB |
| Memory channels | 6 |
| ECC Memory Supported | Yes |
| Marketing Information | Intel® Xeon® Gold processors offer high performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security optimized for demanding data center, hybrid-cloud compute, network, and storage workloads. |
| Package Type | OEM |
| Product Condition | New |
| Product Type Specs | Processor |
| 64-Bit Support | Yes |
| Process Technology | 14 nm |
| Socket | 3647 |
| TDP | 150 W |
| Width | 3" |
| Depth | 2.2" |
| Environmentally Friendly | No |
| Cooling Device |