

| Brand | Intel |
| Series | |
| Model | 4210R |
| Threads | 20 |
| Base Speed | 2.4 GHz |
| Turbo Speed | 3.9 GHz |
| Integrated Graphics | |
| Cores | 10 |
| Product Collection | 2nd Generation Intel Xeon Scalable Processors |
| Code Name | Products formerly Cascade Lake |
| Vertical Segment | Server |
| L3 Cache | |
| Cache | 13.75 MB |
| UPI Links | 2 |
| TDP | 100W |
| Lithography | 14 nm |
| Embedded Options Available | Yes |
| Generation | 2nd |
| Max Memory Size | 1TB |
| Memory Type | DDR4-2400 |
| Speed | 2400 MHz |
| Memory Channels | 6 |
| ECC Memory Supported | Yes |
| Intel® Optane™ DC Persistent Memory Supported | No |
| Scalability | 2S |
| PCI Express Revision | 3.0 |
| Max no. of PCI Express Lanes | 48 |
| Socket | FCLGA3647 |
| TCASE | 84°C |
| Package Size | 76.0mm x 56.5mm |
| Cooling Device | No |