Intel Xeon W-3335 3.4GHz 16 Core 24MB 250W CPU
Summary:
- Cores: 16
- Threads: 32
- TDP:250 W
- Cache: 24MB
Availability: Currently Unavailable
Brand: Intel
| Brand | Intel |
| Series | |
| Model | Intel Xeon W-3335 |
| Cores | 16 |
| Threads | 32 |
| Base Speed | 3.4 GHz |
| Turbo Speed | 4.0 GHz |
| Product Collection | Intel® Xeon® W Processor |
| Code Name | Products formerly Ice Lake |
| Vertical Segment | Workstation |
| Processor Number | W-3335 |
| Process | 10 nm |
| Integrated Graphics | |
| Hyperthreading | Yes |
| Turbo Boost | Yes |
| All-Core Turbo Boost | 3.70 GHz |
| Bus Speed | 8 GT/s |
| TDP | 250 W |
| PCI-E Lanes | 64 |
| Max Temperature | 100 C |
| L3 Cache | |
| Smart Cache | 24MB |
| Generation | |
| Max Memory Size | 4TB |
| Memory Type | DDR4-3200 |
| Memory Channels | 8 |
| Speed | 3200MHz |
| ECC Memory Supported | Yes |
| Registered Support | Yes |
| Socket | FCLGA4189 |
| TCASE | 68°C |
| Package Size | 77.5mm x 56.5mm |
| vPro | No |
| Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Cooling Device | |