| Brand | ASRock |
| Dimensions | 12'' x 10.5'' (30.5 cm x 26.7 cm) |
| Form Factor | SSI CEB |
| CPU | Intel® Xeon® processor E5-2600/4600 v3/v4 series |
| Socket | Dual Socket LGA 2011 R3 |
| Chipset | Intel® C612 |
| Max Memory Supported | |
| Back I/O Ports | UID Button/LED:1, VGA Port:1 x D-Sub, Serial Port:1 (COM1), USB 2.0 Port:2 Type-A (USB2.0), USB 3.2 Gen1 Port:2 Type-A (USB3.2 Gen1), RJ45:2 RJ45 (1GbE), Dedicate LAN:1 dedicated IPMI |
| Supported DIMM Quantity | 16 DIMM slots |
| Supported Type | Quad Channel memory technology |
| Voltage | 1.2V |
| Additional PCIe switch | Front Right Angle 2 x16 from each CPU to Midplane, total 4 x16 (need to bundle with ASRock Rack system board) |
| PCH Built-in Storage | Intel® C612 : 6 x SATA3 6.0 Gb/s (4 from 1 mini SAS connector + 2x SATA3 connector) |
| Interface | 1000 /100 /10 Mbps |
| Additional GbE Controller | 2 x RJ45 by Intel® i350, 1 x RJ45 Dedicated IPMI LAN port, Supports Wake-On-LAN, Supports Energy Efficient Ethernet 802.3az, Supports Dual LAN with Teaming function, Supports PXE, LAN1 Supports NCSI |
| Mezzanine | 2 Mezzanine x8 slot, support mezzanine card with 2 X40G Ethernet or 2 x10G Ethernet or 2 xGLAN(2x 40G SFP28 by Mellanox MT27712A0-FDCF-AE or 2x 10G Base-T by Intel® X540 or 2 x SFP+ by Intel® 82599ES or 2 x GLAN by Intel® i350), Supports NCSI |
| BMC Controller | ASPEED AST2400 |
| IPMI Dedicated GLAN | 1 x Realtek RTL8211E for dedicated management GLAN |
| Features | Watch Dog, NMI |
| Controller | ASPEED AST2400 |
| VRAM | DDR3 16MB |
| UID Button/LED | 1 |
| VGA Port | 1 x D-Sub |
| Serial Port | 1 (COM1) |
| USB 2.0 Port | 2 Type-A (USB2.0) |
| USB 3.2 Gen1 Port | 2 Type-A (USB3.2 Gen1) |
| RJ45 | 2 RJ45 (1GbE) |
| Dedicate LAN | 1 dedicated IPMI |
| Power Connector | 1 (24-pin) + 2 (8-pin) |
| Auxiliary Panel Header | 1 (includes chassis intrusion, location button & LED, front LAN LED) |
| System Panel | - 1 (PWRBTN, RST, HDDLED, PWRLED) |
| Fan Header | 2x CPU Fan, 3x system Fan (4-pin) |
| TPM Header | 1 |
| IPMB Header | 1 |
| USB 3.2"(Gen1) Header | 1 header (19-pin, 2 USB3.2 Gen1) |
| USB 2.0"Header | 2 headers (9-pin, 4 USB2.0) |
| Type A USB 3.2"(Gen1) Port | 1 Type-A (USB3.2 Gen1) |
| BIOS Type | 128Mb AMI UEFI Legal BIOS |
| BIOS Features | Plug and Play (PnP), ACPI 2.0 Compliance Wake Up Events, SMBIOS 2.8 Support, ASRock Rack Instant Flash |
| Temperature | CPU Temperature Sensing, System Temperature Sensing, Card Side Temperature Sensing |
| Fan | CPU/Rear/Front Fan Tachometer, CPU Quiet Fan (Allow CPU Fan Speed Auto-Adjust by CPU Temperature), CPU/Rear/Front Fan Multi-Speed Control |
| Voltage Monitoring | CPU1, CPU2, mem, 3v/5v/12v,+1.05V_PCH, +BAT, 3VSB, 5VSB |
| OS-Microsoft® Windows | Server 2008 R2 SP1 (64 bit), Server 2012 (64 bit), Server 2012 R2 (64 bit) |
| OS-Linux | RedHat Enterprise Linux Server 6.8 / 7.2 (64 bit), CentOS 6.8 / 7.2 (64 bit), SUSE Enterprise Linux Server 12 SP1 (64 bit), SUSE Enterprise Linux Server 11 SP4 (32 / 64 bit), FreeBSD 11 (32 / 64 bit), Fedora core 24 (64 bit), Ubuntu 16.04 (64 bit) / 15.10 (64 bit) |
| OS-Virtual | VMWare® ESXi 5.5, (not supported for Marvell 9172), VMWare® ESXi 6.0, (not supported for Marvell 9172) |
| Operation temperature | 10°C ~ 35°C / Non operation temperature: -40°C ~ 70°C |
| Humidity | Non operation humidity: 20% ~ 90% ( Non condensing) |