| Brand | Crucial |
| Series | BX500 |
| Model | CT2000BX500SSD1 |
| Part Number | CT2000BX500SSD1 |
| Device Type | Internal Solid State Drive (SSD) |
| Used For | Consumer |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 2TB |
| Color | Black |
| NAND Technology | 3D NAND |
| SSD Interface | SATA III |
| Cache | 0MB |
| Max Sequential Read Speed | Up to 540 MBps |
| Max Sequential Write Speed | Up to 500 MBps |
| TBW | 720TB |
| Maximum 4K random read/write IOPS | |
| Mean time between failure (MTBF) | 1.5M hours |
| Features | Boot up faster. Load files quicker. Improve overall system responsiveness300% faster than a typical hard driveImproves battery life because it's 45x more energy efficient than a typical hard driveMicron 3D NAND - advancing the world's memory and storage technology for 40 years |
| Operating Temperature | 0°C ~ +70°C |
| Height | 7.00mm |
| Package Content | 2.5-inch 7mm SSD SATA 6Gb/sAcronis True Image for Crucial cloning software and installation instructions |