| Brand | Crucial |
| Series | MX500 |
| Model | CT2000MX500SSD1 |
| Part Number | CT250MX500SSD1 |
| Device Type | Internal Solid State Drive (SSD) |
| Used For | Consumer |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 2TB |
| Color | Silver |
| NAND Technology | 3D NAND |
| SSD Interface | SATA III |
| Cache | 0MB |
| Max Sequential Read Speed | Up to 560 MBps |
| Max Sequential Write Speed | Up to 510 MBps |
| Maximum 4K random read/write IOPS | Up to 95,000/90,000 IOPS |
| TBW | 360TB |
| Mean time between failure (MTBF) | 1.8 million hours |
| Features | Dynamic Write AccelerationRedundant Array of Independent NAND (RAIN)Multistep Data Integrity AlgorithmAdaptive Thermal ProtectionIntegrated Power Loss ImmunityActive Garbage CollectionTRIM SupportSelf-Monitoring and Reporting Technology (SMART)Error Correction Code (ECC)Device Sleep Support |
| Operating Temperature | 0°C ~ +70°C |
| Height | 7.00mm |
| Package Content | 2.5-inch 7mm SSD SATA 6Gb/s7mm to 9.5mm spacerAcronis True Image for Crucial cloning software and installation instructions |