| Brand | SAMSUNG |
| Series | 870 QVO Series |
| Model | MZ-77Q4T0B/AM |
| Device Type | Internal Solid State Drive (SSD) |
| Used For | Consumer |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 4TB |
| Color | Grey |
| NAND Technology | V-NAND |
| SSD Interface | SATA III |
| Controller | MKX |
| Cache | Samsung 4GB Low Power DDR4 SDRAM |
| Max Sequential Read Speed | Up to 560 MBps |
| Max Sequential Write Speed | Up to 530 MBps |
| Maximum 4K random read/write IOPS | Up to 98,000/88,000 IOPS |
| TBW | 1440TB |
| Mean time between failure (MTBF) | 1,500,000 hours |
| Features | Trim Support: YesEncryption: AES 256-bit Full Disk Encryption, TCG/Opal V2.0, Encrypted Drive (IEEE1667)Security: AES 256-bit Full Disk Encryption, TCG/Opal V2.0, Encrypted Drive (IEEE1667)S.M.A.R.T. Support: YesGC (Garbage Collection): Auto Garbage Collection AlgorithmWWN Support: World Wide Name supportedDevice Sleep Mode Support: YesManagement SW: Magician Software for SSD management |
| Power Consumption (Idle) | 35 mW |
| Power Consumption (Active) | 3.2W Average5.5W Max |
| Operating Temperature | 0°C ~ +70°C |
| Max Shock Resistance | 1,500G & 0.5 ms (Half sine) |
| Height | 7.00mm |
| Width | 70.00mm |
| Depth | 100.00mm |
| Weight | 86.18g |