| Brand | Team Group |
| Series | CX2 |
| Model | T253X6002T0C101 |
| Part Number | T253X6002T0C101 |
| Device Type | Internal Solid State Drive (SSD) |
| Used For | Consumer |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 2TB |
| Color | Silver |
| NAND Technology | 3D TLC |
| SSD Interface | SATA III |
| Cache | 0MB |
| Max Sequential Read Speed | Up to 540 MBps |
| Max Sequential Write Speed | Up to 490 MBps |
| Maximum 4K random read/write IOPS | |
| TBW | 1600TB |
| Mean time between failure (MTBF) | 1,000,000 hours |
| Features | Terabyte Written: >1600TBA must-have for beginners who want to replace their traditional mechanical hard driveAdvanced SLC Caching technologyShock and drop resistant for safe useECC (Error Correction Code) function enhances efficiency |
| Operating Temperature | 0°C ~ +70°C |
| Storage Temperature | -40°C ~ +85°C |
| Max Shock Resistance | 1500G |
| Max Vibration Resistance | 20G (non-operating) |
| Height | 7.00mm |
| Width | 69.90mm |
| Depth | 100.00mm |